Zakladateľom šachového oddielu v obci v roku 1972 bol Mgr. Jozef Kozák. Školu a obec úspešne reprezentovali žiaci v súťaží jednotlivcov na okresných, krajských, celoštátnych a medzinárodných súťažiach. Majstrami okresu žiakov v kategórií jednotlivcov boli postupne Ján Cvir, Igor Diky st., Jozef Kozák ml., Martin Kozák, Barbora Dikyová, Tamara Dikyová, Dávid Kozák a Igor Diky ml. Darilo sa aj štvorčlenným družstvám, ktoré ako víťazí okresu sa zúčastnili aj krajského kola. Úspešne žiaci reprezentovali obec a školu na celoslovenských turnajoch žiackej ligy.

Štvorčlenné družstvo školy v rámci Československa súťažilo v korešpondenčnom šachu, kde každý hráč súčasne hral so siedmimi súpermi a každý ťah odosielal poštou korešpondenčným lístkom.

Šachové družstvo dospelých úspešne účinkovalo pravidelne v okresnej súťaži. Od roku 2007 sa šachový oddiel pod názvom ŠK CVČ Giraltovce – Kračúnovce zapojil do 4. celoštátnej ligy, kde jeho súpermi boli šachisti z Prešova, Bardejova, Sabinova, Lipian a ďalších oddielov. V kvalitnej náročnej súťaži 5-členných družstiev najúspešnejší bol ročník 2013/2013, kde zo 14 mužstiev obsadili pekné 7. miesto. Do tejto súťaže sa zapojilo 12 registrovaných hráčov a najúspešnejším hráčom s 5 bodmi bol J. Kozák, 3,5 bodu získal M. Mikula, 3 body V. Michalčík, po 2 body M. Tkáč a I. Diky ml, 1,5 bodu M. Sabol po 1 bode J. Tkáč, E. Diky, Matúš Tkáč, Matej Tkáč a 0 bodu J. Šavy.

Šachový oddiel usporiadal v rokoch 2011 – 2013 pri CVČ vo vlastnej réžií 3 ročníky GRAND PRIX za účasti 45 žiakov a žiačok v turnaji A. Turnaj B v kategórií absolvovalo 32 dorastencov a dospelých z Košíc, Michaloviec, Prešova, Sabinova, Humenného, Vranova, Stropkova a Svidníka.

Šachový oddiel Kračúnovce usporadúva tradičné šachové turnaje o majstra obce Kračúnovce. V 16. ročníku 23.1.2016 sa do turnaja prihlásilo 12 súťažiacich z obce a okolia.